Číhání
Chvíle, kdy kočka čeká na vhodnou příležitost skočit po kořisti. Kočka vydrží zcela nehybně a tiše číhat třeba u myší díry velmi dlouho – většinou dost dlouho na to, aby myš nabyla dojmu, že už je dávno pryč.
Dospívání
Období mezi pátým a osmnáctým měsícem života, ve kterém vaše kočka prožívá zhruba totéž, co lidský „puberťák“.
Kočičí záchod
Krabice vyplněná podestýlkou, která pohlcuje vlhkost a zápach. Sem si kočka může dojít na záchod bez obav z toho, že by se celým domem začal šířit nepříjemný zápach.
Kočkovití
Slovo označující kočky a všechny příbuzné živočišné druhy, například tygra, lva nebo levharta.
Kořist
Úlovek vaší kočky – drobný hlodavec, hmyz nebo ptáček. Nelekejte se, pokud se vám s ním někdy přijde pochlubit. Myslí to dobře!
Koťátko
Kočičí mládě do šestého měsíce věku.
Krmivo
Běžná potrava vaší kočky. Je k dostání ve šťavnatých konzervách nebo v sušené podobě.
Obojek
„Náhrdelník“ vaší kočičky. Možná se jí zpočátku nebude líbit, ale je důležitý, pokud se rozhodnete ji pouštět ven samotnou. Podle obojku každý pozná, že kočka někomu patří, případně na něj můžete připevnit štítek s jejím jménem a adresou.
Odměna
Pokud se vaše kočka chová vzorně nebo poslechne váš povel, zasloužila by si odměnu. Tou může být pamlsek, oblíbená hračka nebo třeba jen chvilka mazlení.
Pach klanu
Vůně, podle které vaše kočka pozná, že patříte do její rodiny.
Pamlsek
Lahůdka, která vaší kočce příjemně voní a moc dobře chutná. Mělo by to být něco lepšího než krmivo, které běžně dostává. Pamlsek dostává jako odměnu za vzorné chování nebo splnění nějakého úkolu.
Postroj
Souprava několika popruhů, které se připevní na tělo kočky a zadržují ji, aniž by to pro ni bylo bolestivé.
Povel
Slovo, které používáte, když chcete kočce přikázat, aby zaujala určitou pozici, například „sedni“ nebo „převal se“.
Předení
Charakteristický zvuk spokojených koček.
Překážková dráha
Dráha plná překážek, například míst, která kočka musí přeskočit, tunelů a můstků.
Přepravní box
Schránka, ve které je možné kočku bezpečně přepravovat. Může to být krabice ze silné lepenky, plastový kontejner nebo drátěná klec.
Roztoči
Paraziti, kteří žijí ve zvukovodu kočky. Způsobují infekci a tvorbu tmavě hnědého ušního mazu. V takovém případě je nutné ošetření u veterináře.
Řeč těla
Soubor různých držení těla a výrazů tváře, kterými kočka komunikuje se svým okolím.
Společnost
Koťátko se musí co nejdříve seznámit s různými lidmi, případně i jinými zvířaty, aby se jich později nebálo a naučilo se s nimi dobře vycházet.
Šanta kočičí
Rostlina, jejíž listy vydávají pro kočky neodolatelnou vůni. Některé kočky se otírají o její listy nebo se mezi rostlinkami válejí, jako by byly v sedmém nebi, jiné ji ovšem naprosto ignorují. Zdá se, že jde o dědičnou reakci.
Šelma
Zvíře, které loví jiná zvířata a živí se jejich masem.
Škrábáni
Kočka si občas potřebuje protáhnout drápky a odstranit z nich odumřelou vrstvu tkáně, tak jako si lidé pravidelně musí ostříhat nehty. Zároveň na ploše, kterou poškrábe, zanechává svou pachovou stopu.
Úprava
Česání, kartáčování, zastřihování drápků a čištění zubů.
Veterinář
Lékař, který ošetřuje zvířata.
Vodítko
Lehký provázek nebo řemínek, na kterém můžete kočku vodit na procházky bez obav z toho, že by vám někam utekla.
Vrčení
Hluboký hrdelní zvuk, který kočky občas vydávají. Obvykle znamená velmi důrazné varování.
Výkaly
Kočka je čistotné zvíře a pokud si někam, dojde na záchod, obvykle po sobě „uklidí“. Někdy ovšem výkaly nechává na viditelném místě jako značku pro ostatní kočky.
Značkování
Způsob, jakým kočka dává ostatním příslušníkům svého druhu najevo, že určité území považuje za své. Stačí k tomu pachová stopa, kterou zanechá otíráním brady, ale někdy tuto značku zvýrazňuje škrábáním nebo zanecháváním výkalů.
⇐ Zpět ⇑ Obsah ⇒ Další