Když se snažíte kočku naučit, aby se chovala slušně, pomůže vám jednoduché pravidlo: myslete jako ona. Pokud se na svět podíváte kočičíma očima, hned pochopíte, proč se jí věci, které nám vadí, zdají tak zábavné.
Kousání
Kousání může začínat jako hra, ale nikdy nevede k ničemu dobrému. Kočka sice může zpočátku kousat „jen jako“, ale pak jednou neodhadne svou sílu a kousne až do krve. Je velmi důležité, aby si kočka zapamatovala, že kousání znamená konec hraní a zábavy a že jí takové chování nebudete tolerovat.
Proto je lepší dodržovat následující postup:
- Kdykoli vás kočka kousne, byť zlehka, řekněte „Ne!“ a přestaňte si s ní hrát.
- Odejděte pryč, jako byste s ní nechtěli být v jedné místnosti.
Kousání a škrábání musíte kočce hned od začátku zakazovat – bez výjimek!
Skákání
Některá koťátka prožívají pravidelně vpodvečer „šílenou půlhodinku, během které se snaží uvolnit nahromaděnou energii. Součástí tohoto zvyku je také divoké poskakování a skákání na klín, ze kterého by se mohl stát nepěkný zlozvyk.
Pokud se vám podaří odhadnout okamžik, kdy je „šílená půlhodinka“ na spadnutí, začněte si v tu chvíli s kočičkou hrát, aby měla možnost vybít si přebytečnou energii na nějaké hračce. Jestli vám přesto někdy skočí na klín, nevšímejte si jí, případně se chovejte podle pravidel pro kousání.
Škrábání nábytku
Kočky si občas potřebují protáhnout drápky! Venku by si je cvičily na kmenech stromů nebo na sloupech, ale pokud žijí jen v domě a my jim nenabídneme žádnou náhradu, pustí se nakonec do nábytku. Některé kočky mají dokonce svůj oblíbený kus.
Nejprve se podívejte, kde se nachází místo, které kočka poškrábala. Má odsud výhled na okno nebo na dveře? Škrábání je skoro vždy myšleno jako vzkaz a nejčastěji bývá projevem bázlivosti. Kočka se bojí, že by někdo narušil její teritorium — bud‘ kočka nebo pes, kteří s ní bydlí pod jednou střechou, anebo zvířata ze sousedství — a proto se snaží na nábytku nechat zprávu, která znamená: „Tady bydlím já a tohle je moje!“
Jak na ustrašenou kočku?
Pokuste se odstranit z jejího okolí vše, co by ji mohlo zneklidňovat. Pokud se zdá, že bojí něčeho venku, zatáhněte záclony a zouvejte se ještě přede dveřmi, abyste po domě neroznášeli na botách venkovní pachy. Poškrábaný kus nábytku zkuste přesunout na jiné místo a povzbuzujte kočku, aby se o něj raději otírala bradou. To je mnohem lepší způsob, jak si ho označkovat.
Skákání na pracovní plochy
Z pohledu kočky jsou právě pracovní plochy jako kuchyňská linka nebo psací stul velmi lákavými místy, kde se dá najít něco k snědku nebo nějaká nová hračka. Navíc odsud bývá hezky vidět ven z okna. A když se pod oknem objeví cizí kočka nebo pes, dají se odsud bezpečně dráždit!
Pro většinu koček je skákání na pracovní plochy a jejich zkoumáni zábavnou hrou — dokud je tam nepřistihneme. V tu chvíli se najednou vyděsí, jak asi budeme reagovat, což jim ovšem nezabrání v tom, aby tam příště vyskočily znovu. Jen budou opatrnější a mnohem spíš si počkají na okamžik, kdy budeme pryč.
Pokud se koťátko dostane na stůl nebo na kuchyňskou linku a najde tam zbytky jídla, je to pro něj jako výhra v kočičí loterii! Stačí jeden takový úspěch a zapamatuje si, že stojí za to tohle místo denně kontrolovat. Jediné řešení je vždy po sobě důsledně uklízet zbytky jídla do ledničky nebo do skříněk tak, aby se na ně kočka nedostala!
Když budete kočku krmit pokaždé na stejném místě, nezvykne si pátrat po pochoutkách po celém domě.
Pokud necháte koťátko, aby svět poznávalo vlastním tempem, bude určitě mnohem klidnější.
⇐ Zpět ⇑ Obsah ⇒ Další