Kočky se za posledních pár století skoro vůbec nezměnily. Předpokládá se, že se geneticky ani v nejmenším neliší od africké kočky divoké, která je jejich dávným předkem. Jak je tedy možné, že se těmhle divokým šelmám tak líbí, když je hladíme a necháváme spát v naší posteli?
Seznamování se světem
Každá kočka potřebuje už od nejútlejšího věku častý kontakt s lidmi. Musí si zvyknout na všechny věci, které v lidské rodině vidí, slyší a cítí a které jsou pro ni nepřirozené.
Pokud se s nimi neseznámí už jako koťátko, bude se později během svého života lidí stranit a bude se bát, kdykoli narazí na něco dosud neznámého. Čím víc lidí a různých prostředí vaše koťátko pozná, tím lépe — tak neváhejte a začněte mu zaplňovat diář!
Jak koťátko seznámit se světem
2-7 týdnů
Tohle je nejdůležitější období ve společenském životě vašeho koťátka. Zatím se teprve učí, jaké to je být kočkou, a bylo by dobré, aby od začátku vědělo, že lidé jsou přátelští a jejich společnost příjemná. Zatím asi zůstává u chovatele a u své maminky, ale mělo by pravidelně přicházet do styku aspoň se čtyřmi lidmi a zvykat si na lidskou domácnost.
7-12 týdnů
Když si koťátko přinesete domů, měli byste je seznámit s co největším počtem různých lidí všech věkových skupin! Pozvěte si k sobě kamarády a postarejte se o to, aby si každý den mohlo s někým pohrát. Pokud je klidné a sebevědomé a nebojí se ani větší společnosti, můžete mu uspořádat večírek, na kterém se seznámí se všemi vašimi blízkými! Zároveň je seznamujte se všemi běžnými událostmi v chodu domácnosti, aby si zvyklo na zvuk pračky nebo třeba na hukot zapnutého vysavače.
12 týdnů – 6 měsíců
Je důležité, aby koťátko ani v tomto období neztratilo kontakt se společností a pořád přicházelo do styku s různými lidmi, kteří je budou hladit nebo chovat na klíně. Pak zůstane v dospělosti sebevědomé a přátelské a nebude pociťovat strach z neznámých věcí.
Opatrné zvedání ze země
Koťátko by se nemělo bát, když je vy nebo někdo jiný zvednete ze země. Důležité je, aby to pro něj nebylo nebezpečné. Jednou rukou je podeberte pod hrudníkem a druhou podepřete zadeček. Když kočku zvednete ze země, držte ji u těla, aby se nebála. Pokud je vaše kotě trochu divočejší, raději poproste někoho dospělého, aby je zvedl ze země a posadil vám je na klín, abyste si je mohli pohladit. Stejně opatrné kočku pokládejte zpátky na zem. Někdy má nutkání skočit vám z náručí, když vidí, že se blíží okamžik, kdy ji položíte — ale při tom by vás mohla ošklivě poškrábat!
Správné hlazení
Když se kočka seznamuje s člověkem, kterého dosud nezná, je vždycky ráda, pokud může sama udělat první krok. Nelíbí se jí, když k ní někdo cizí přijde a pokouší se ji pohladit. Proto bude nejlepší, když svým kamarádům řeknete, aby si klidně sedli a tvářili se, že o kočce ani nevědí. Sami uvidíte, že za chvíli začne být zvědavá a přijde si je prohlédnout zblízka! Když už přišla, mohou ji začít zlehka drbat za ušima nebo hladit po hřbetě, ale jen po srsti. Snadno poznáte, jestli se to kočce líbí nebo ne. Většinou začne příst skoro tak hlasitě jako motor u auta, ale pokud se jĺ to nelíbí, jednoduše zvedne ocásek a odejde.
Při pohledu na dovádění koťátka myslete na budoucnost. Nedovolujte mu dělat věci, které vám později budou vadit!
Seznamte koťátko se svými kamarády, ale poproste je o citlivost. Tak si kotě zvykne na kontakt s novými lidmi.
⇐ Zpět ⇑ Obsah ⇒ Další