6. Zábava v přírodě

Rozhodnutí, zda své kočce umožníte volně vycházet z domu, je obvykle velmi těžké. Pokud bydlíte u rušné silnice nebo se bojíte, že by se váš miláček mohl někde zranit nebo ztratit, pak je možná nejrozumnější jej ven vůbec nepouštět.

Ovšem pozor! Kočky JSOU od přírody dravé šelmy a stejně jako Jejich vzdálení příbuzní tygři a lvi touží po lovu a po vytýčení vlastního teritoria. Je to pro ně nejen zábava, ale také určitý druh tělesného i duševního cvičení. Pokud se rozhodnete, že svou kočku nebudete pouštět do přírody, musíte jí to doma vynahradit spoustou zábavy a aktivit!

Důležitá ochrana
Pokud se rozhodnete svému koťátku dovolit, aby se vypravilo na průzkum do velkého světa, musíte s tím každopádně počkat, dokud nedostane všechna předepsaná očkování. Konkrétní doba, kdy by určitě mělo zůstat doma, závisí na použitých vakcínách. Ale i pokud si domů přivedete kotě, které už má všechna očkování za sebou, nebo dospělou kočku, stejně ji aspoň tři nebo čtyři týdny nepouštějte ven. Potřebuje trochu času na to, aby si zvykla na vás a vaši rodinu. Teprve pak se bude chtít domů vrátit sama.

FAKTA O KOČKÁCH: Kočky mají Velmi vyvinutý smysl, který je vede zpět k domovu. Pomocí zraku a čichu si obvykle snadno najdou cestu domů. Jsou dokonce známy případy, kdy se kočka dokázala vrátit zpět domů z místa vzdáleného stovky kilometrů!

SKVĚLÝ TIP: Vždycky používejte obojek, který se v případě potřeby rozpojí, aby se z něj vaše kočka mohla uvolnit, kdyby se obojek v přírodě za něco zachytí.

Bojíte se kočku pustit do světa samotnou? Zkuste ji naučit chodit na vodítku!

Obojek
Koťátko, které má za sebou všechna předepsaná očkování, můžete pustit ven, ale jedině s obojkem. Možná si na něj bude muset chvíli zvykat, a tak začněte s nějakým lehkým kouskem určeným speciálně pro koťata. Opatrně ho nasaďte, když váš miláček zrovna jí, a pak ho zase sundejte. Opakujte to tak dlouho, až si kotě začne obojek spojovat s příjemným pocitem, který zažívá u jídla. Ujistěte se, že obojek není příliš těsný — měl by být tak volný, aby se pod něj dal zastrčit jeden prst —‚ a nezapomeňte jeho velikost kontrolovat s tím, jak koťátko poroste v dospělou kočku.

Pusť mě ven!
Pokud se bojíte, že by kotě, které poprvé pouštíte z domu, nemuselo najít cestu zpět, držte se následujících pokynů:

  1. Vypusťte kotě ven hned dopoledne, aby mělo dost času užít si všech zážitků, a přesto se stačilo vrátit domů ještě za světla.
  2. Než kotě pustíte ven, připravte si pro něj nějakou dobrou, voňavou pochoutku, třeba rybí maso. Ucítí ho už zdaleka a bude pro ně velkou odměnou za to, že se vrátilo domů.
  3. Kočky mají na tlapkách pachové žlázy, které jim umožňují sledovat vlastní stopu. Proto je důležité nechat kotě, aby samo přešlo práh domu, a nevynášet je ven v náručí. Když z domu vyrazí po svých, bude schopné se stejnou cestou i vrátit.
  4. Pokud máte víc zvířat, nechte všechna ostatní zavřená v domě, když svou kočku poprvé pouštíte ven. Zvlášť psi by mohli v přírodě začít kočku honit. To by ji ovšem vystrašilo a mohla by si návrat do domu spojit s nepříjemným zážitkem.

⇐ Zpět                                ⇑ Obsah                                 ⇒ Další

Vítám na těchto stránkách všechny milovníky koček. Snažil jsem se zde zveřejnit pár užitečných rad a informací pro chovatele.