14. Stříbřité tabby, kouřové a závojové kočky

Inhibitor-gen
Stříbřitě bílá spodní srst u kouřových, stříbřitých a závojo­vých tabby je způsobena dominantně dědičným genem I. Pís­meno I v názvu je odvozeno z anglického slova inhibitor, což znamená tlumič. Stříbřitě bílá barva tedy vzniká díky tomu, že gen tlumí tvoření pigmentu od kořínku chlupu, takže kaž­dému jednotlivému chlupu částečně chybí pigment, což způ­sobuje, že srst má stříbřitě bílou barvu. Zbytek chlupu je pak pigmentován normálně a může mít všechny možné barvy.
 
Polygeny
To, jak se inhibitor-gen projeví, bývá ovlivněno připojenými polygeny. Kříží-li se důsledně kočky s výrazně stříbřitým pod­kladem, pak míra odbarvení díky polygenům stále vzrůstá, což má za následek vynikající kontrast mezi vzorem a odbarveným podkladem. Zvířat s málo polygeny získají špatně zbarvenou stříbřitou barvu. U stříbřitých a závojových tabby to vede k tzv. opálení, kdy jsou části srsti místo stříbřité barvy nahnědlé. Tato „opálená“ barva se často vyskytuje na hlavě a na tlapkách. U koček, které nemají vzor tabby a jsou nazývány též kouřové, vede špatné probarvení stříbřité barvy k jinému jevu: je u nich těžké rozeznat jejich odbarvenou podkladovou srst. Další zabarvení, jež se vyskytují u stříbřitých a závojových koček, bývají často pouze dočasná. Objevují se především v oblasti hlavy u koček, které právě kojí, ale mohou být způ­sobeny také vlhkým a chladným počasím. Přechodné zbarvení srsti, které je spojeno právě s těmito jevy, se nazývá rufismus.
 
Barva očí
Závojové britské kočky jsou uznány pouze tehdy, mají-li zelené oči. Stříbřité tabby mohou mít oči bud‘ zelené, nebo oranžové. Ani v případě této barevné verze se kočky se zelenýma a mod­rýma očima mezi sebou nepárují. Kouřové kočky patří mezi jed­nobarevná zvířata, a jejich oči tedy mají vždy oranžovou barvu.
 
Stříbřité tabby
Stříbřité tabby patří mezi aguti kočky. Projevuje se tedy u nich tabby kresba, která se nachází na stříbřitě bílém pod­kladu. Zhruba polovina chloupku je směrem od kořínku odbarvená. Stříbřité tabby, především ty s tečkovanou a mramorovanou kresbou, jsou v posledních letech velmi oblíbené. Příčinou vzrůstu jejich obliby je mimo jiné i jejich časté vystupování v reklamách na krmivo pro kočky. Kvalit­ní stříbřité tabby však není jednoduché vyšlechtit. Je třeba zohlednit mnoho geneticky podmíněných jevů, které ovliv­ňují, zda kočka bude, či nebude mít výrazně vykreslený vzor kombinovaný s dobře odbarveným podkladem. Zvíře navíc musí splnit standard ohledně žádoucí podsadité stavby těla. Na tuto kočku jsou tedy kladeny příliš vysoké nároky, které je velmi těžké splnit.
 
Kouřové kočky (smoke)
Jednobarevná kočka, na níž působí inhibitor-gen, se nazývá kou­řová. U ideálních kouřových koček je každý chlup odbarvený z jedné třetiny až z jedné poloviny, a to směrem od kořínku. U koťat je občas poměrně těžké rozpoznat, zda jsou, nebo nejsou kouřová. Náznakem mohou být světleji vybarvená hlava (tak­zvaná mývalovitá kresba neboli brejličky) a světlejší chloupky na spodní straně ocasu a kolem krku. Během dospívání pak může stříbřitá barva vymizet, aby se znovu objevila až v dospělém věku. Vyšlechtit kvalitní kouřovou kočku není jednoduché a to je také jeden z důvodů, proč se tato barva nechová příliš často. Většina kouřových koček se v praxi narodí heterozygotním stříbřitým tabby. Jestliže však mají tato koťata zelené oči, k čemuž dochází ve většině případů, nemohou splnit stan­dard. Kouřové kočky totiž patří mezi jednobarevné kočky, a měly by tak vždy mít oranžové oči.
 
Závojové kočky
Závojové kočky jsou v podstatě stříbřité tabby. Díky po gene­race trvajícímu selektivnímu výběru koček s co nejsvětlejším tabby vzorem byla vyšlechtěna zvířata, u kterých tabby kresba vybledla do podoby závoje. Nejsvětlejší verze se nazývá shell nebo chinchilla, o něco tmavěji stínovaná kočka pak shaded. U lasturové (shell) kočky je zbarvena jedna osmina chlupu, u stínovaných (shaded) přibližně jedna třetina. Jelikož se jedná o polygenetický jev, mohou se v jednom vrhu objevit jak las­turová, tak i stínovaná koťata. Nejsou-li rodiče homozygotní pro stříbřitou barvu, mohou se narodit i koťata s jinou barvou než stříbřitou. Těmto zvířatům se pak říká goldenshell (zlatě lasturová) a goldenshaded (zlatě stínovaná). U stříbřitých koček jsou přitažlivé zejména výrazné tmavé „linky“ kolem očí, podobné orámování se nachází i kolem nosních dírek. Závojové kočky se mohou chovat v jakémkoli barevném pro­vedení. Jednotlivé verze se mezi sebou obvykle nekříží, pro roz­šíření linie se občas využije genů zelenooké stříbřité tabby.
⇐ Zpět                                 ⇑ Domů                                  ⇒ Další

Vítám na těchto stránkách všechny milovníky koček. Snažil jsem se zde zveřejnit pár užitečných rad a informací pro chovatele.