Péče o drápky
V podstatě nemusíte kočce drápky stříhat vůbec. Někdy se však může stát, že budou konečky drápků vyčnívat, i když kočka drápky zatáhne, a ty pak při chůzi na hladkém povrchu vydávají zvonivý zvuk. Proto byste měli tyto konečky občas zastřihnout. Zastřihávání konečků drápků je důležité nejen proto, že tím kočce zabráníte zraňovat lidi nebo zvířata, ale také v případě, že kočka škrábe po nábytku. Bývá též zvykem stříhat kočce drápky před výstavou a před krytím. V každém případě používejte ke stříhání drápků jen dobré ostré speciální kleštičky na kočičí drápky a odstřihujte vždy pouze několik milimetrů, abyste kočku nestříhli do živého masa. Svému kotěti také občas zastřihujte konečky drápků, abyste předešli případným poraněním, až bude kotě větší a silnější.
Potřeba škrábání
Každá kočka má potřebu škrábat, a pokud k tomu nemá dostatek vhodných objektů, může vzít zavděk vašimi dveřmi, tapetami nebo jinými věcmi. Jestliže si na škrábání po nábytku vaše kočka zvykne, bude těžké ji to odnaučit. Pořiďte jí proto kůl na škrábání, který se nezřítí pokaždé, když na něj kočka skočí, a který bude dostatečně vysoký na to, aby po něm mohla kočka škrábat, i když stojí na zadních tlapkách. Často se pro tento účel Používají také skořápky od kokosového ořechu, které můžete případně přichytit na kolmý povrch.
Péče o ouška
Britské kočky by měly mít malá ouška se zakulacenými konečky. Pro zdůraznění se kočkám, které jsou určeny pro výstavy, odstraňují chloupky na okrajích nebo konečcích oušek. Ouška čistěte pouze tehdy, je-li to bezpodmínečně nutné, a to jen prostředkem k tomu určeným. Ten můžete do zvukovodu bud‘ nakapat, nebo vmasírovat a uvolněnou špínu pak z viditelné části zvukovodu odstraníte pomocí papírového kapesníčku nebo vatové tyčinky. V samotném zvukovodu vatovou tyčinku nepoužívejte, protože byste špínu jen zanesli hlouběji, a tím byste mohli vyvolat nebezpečný zánět vnitřního zvukovodu. Objevíte-li ve zvukovodu své kočky tmavohnědé až černě zbarvené částečky, které silně zapáchají, pak vaše kočka zcela jistě trpí ušním svrabem. Tato nemoc se nutně musí léčit, protože je pro ostatní kočky nakažlivá, a navíc může zapříčinit zánět ucha. Veterinář má samozřejmě proti ušním nemocím k dispozici určité prostředky, ale léčba může být zdlouhavá a ne všechny způsoby léčby jsou stejně účinné. Pro čištění oušek platí stejné pravidlo jako pro vše ostatní – čím dříve si na ně kotě zvykne, tím méně problémů s ním budete mít později.
Péče o oči
Oči britské kočky nevyžadují žádnou zvláštní péči. M-í-li jinak zdravá kočka problémy se slzícíma očima, je to většinou zaviněno chybějícími nebo špatně vyvinutými slznými kanálky. Tyto znaky zdědily britské kočky po kočkách perských, které se často musí potýkat se stejným problémem. V takovém případě je nutné konzultovat vše s veterinářem a případně nechat slzné kanálky vyčistit. Ve všech ostatních případech je nejúčinnější odstranit případnou špínu z koutků očí pomocí papírového kapesníčku namočeného v převařené vodě. Špínu vytírejte vždy směrem k nosu.
Péče o chrup
U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým chrupem mezi čtvrtým a šestým měsícem života a je dobré tento proces kontrolovat. Občas totiž může mléčný zoubek, který zůstane v tlamičce, zkřivit okolní zuby. V případě jakýchkoli pochyb raději navštivte veterináře. Také kočky mohou trpět zubním kazem, zubním kamenem či záněty zubního krčku, které pro ně mohou být stejně jako pro lidi velmi bolestivé. Často se tyto problémy projevují tím, že je kočka náladová, nechce jíst tvrdé boby a stáhne se do sebe. Nezřídka k tomu dochází postupně, takže si majitel ani nevšimne, že kočka trpí bolestí. Neléčené problémy s chrupem vedou ke ztrátě zubů, nemluvě o bolesti, kterou vyvolávají chronické záněty.Naučte se kočce alespoň jednou měsíčně kontrolovat chrup a požádejte o totéž také veterináře při každoročním očkování. Veterinář by měl občas odstranit zubní kámen nebo vytrhnout napadený zub. Pokuste se zamezit tvorbě zubního kamene tím, že budete kočce pravidelně podávat krmivo, k jehož rozkousání musí použít svůj vlastní chrup.
Péče o srst
Britská kočka nevyžaduje přílišnou péči o srst. K udržení srsti v dobrém stavu zcela postačí, když ji jednou týdně důkladně vykartáčujete kartáčem z prasečích štětin. V době línání na jaře a na podzim je ideálním pomocníkem při odstraňování vypadaných a uvolněných chlupů kartáč gumový. Při jeho používání však nesmíte být příliš energičtí, jinak byste mohli kočičí srst poškodit. Jestliže chodíte se svou kočkou často na výstavy, je nutné, aby její srst vypadala vždy nádherně. Volné či uvolněné chloupky můžete pravidelně odstraňovat pomocí palce a ukazováčku, což je sice pracné, ale srst nebude vypadat cuckovitě.
Chomáče chlupů
Dobrou péčí o srst, zejména v době línání, zabráníte tomu, aby kočka spolykala zbytečně mnoho chlupů, kvůli nimž by se v jejím žaludku tvořila spousta chomáčů z chlupů, které by se musely v ojedinělých případech odstranit i operativně. Navíc můžete koupit speciální kočičí stravu ve formě masti, která se postará o to, aby vaše kočka chomáče z chlupů vyloučila a nemusela je vyzvracet.
Koupání
Pokud svou kočku vystavujete, je nutné ji občas vykoupat. Vyberte pokud možno šampon, který odpovídá barvě její srsti. Existují například šampony, díky nimž bude srst vaší kočky opticky bělejší, nebo naopak sytěji černá. Kočku umyjte vždy nejméně 3-4 dny před výstavou, aby její srst nebyla příliš vysušená. Pokud seznámíte své kotě s vodou hravou formou, nebude většinou dělat v dospělosti při umývání žádné problémy. Přesto však některé kočky koupání nesnášejí. Takovým kočkám vetřete do srsti proti směru růstu chlupů mast, nemastný pudr nebo suchý šampon pro kočky a ten poté důkladně vyčešte. Protože tyto výrobky na sebe vážou maz a špínu, bude kočičí srst opět čistá a vitální.
Ocas
Jestliže kočku vystavujete, můžete špičku na konci jejího ocasu upravit tak, aby vypadala zakulaceně, a to tím způsobem, že vyčuhující delší chloupky odstřihnete nebo je jemně vytrhnete. V blízkosti kořenu ocasu mají kocouři pachové mazové žlázy, jež začínají produkovat maz, jakmile kocour dosáhne pohlavní zralosti. Tyto žlázy vylučují lepkavý tmavý maz, který nejenže nevypadá hezky, ale může též zavinit zánět kůže nebo vypadávání chlupů, a to v celých chomáčcích. O tento „kocouří ocas“ byste měli dlouhodobě pečovat. Alespoň částečně zabráníte negativním projevům tím, že budete kocourovi podávat vitamín B a krmiva s vysokým obsahem tuku a také že budete potírat postižené místo homeopatickou mastí. Pro dosažení rychlého výsledku můžete „kocouří ocas“ ošetřovat suchým šampónem pro kočky nebo dětským pudrem. Výrobek nechejte vsáknout přes noc a ráno jej pak důkladně vykartáčujte. Silně odmašťující prostředky jako například prášek na praní účinkuj í sice rychle, ale pouze krátkodobě, většinou je jimi aktivita žlázy ještě stimulována. Jediným zcela účinným řešením tohoto problému je kastrace.
Boj proti blechám
I kočky, které nepouštíte ven, mohou být napadeny blechami, jež jste mohli vy nebo vaše návštěva zanést do bytu. Zda má kočka blechy, poznáte podle jejich výskytu na místech, kde se rády zdržují, například u kořene ocasu nebo na břiše. Hledejte však také hnědočerné částečky, což jsou bleší výkaly. Blechy se rozmnožují velmi rychle a přechod od několika blech k úplnému zablešení je často otázkou pouze několika týdnů. Na trhu je velké množství prostředků proti blechám, z nichž některé neúčinkují vůbec, jiné naopak velmi dobře. Proto si při koupi všímejte především toho, jakou účinnou látku prostředek obsahuje. Pokud váš prostředek není dostatečně účinný, kupte jiný výrobek, jenž účinkuje na bázi odlišné látky. Kromě prostředků účinkujících okamžitě (spreje, pudry, obojky proti blechám), existují také prostředky, které účinkují až po delší době. Jedná se například o tablety, po nichž se blecha, jež pozře krev vaší kočky, stane neplodnou. Používání dalších konvenčních prostředků je však nutné, protože účinná látka tablet blechy nezabije, nýbrž pouze zamezí jejich rozmnožování. Zároveň byste měli ošetřovat nejen kočku, ale i ostatní domácí zvířata a nezapomínat používat speciální spreje na okolí kočky. Více než 90% populace blech totiž neparazituje přímo na kočce samotné, ale v jejím bezprostředním okolí, a to ve stadiích vajíček, kukel a larev. U koťat prostředky proti blechám nepoužívejte, neboť jsou velmi agresivní a nepatří mezi nejbezpečnější. Raději se vždy poraďte s veterinářem. Má-li vaše kočka blechy, není rozhodně zbytečným luxusem nechat ji také odčervit: blechy totiž přenášejí tasemnice.
Červy
Téměř všechna koťata, nehledě na to, zda a jak často byla svou matkou odčervována, jsou nakažena škrkavkami. Pokud dopustíte, aby se škrkavky v těle vaší kočky nerušeně rozmnožovaly, mohou j í způsobit mnoho problémů. Koťata by měla být poprvé odčervena ještě u svého chovatele. Protože ale odčervovací prostředky neúčinkují proti červím vajíčkům, musí se u mladých koček celá procedura provádět v pravidelných intervalech. Tím se zabrání opakovanému výskytu červů. Poté, co kočka dosáhne stáří jednoho roku, postačí obvykle dát jí jednou za čtvrt roku odčervovací tablety nebo mast. Kočky většinou snášejí lépe mast než tablety, jež obvykle polykají pouze s velkým odporem; mast však mnoha kočkám dokonce i zachutná.
Plíseň
Plísně, často také nazývané lišej, se obávají všichni chovatelé koček, protože kočka postižená plísní se často drbe a v její srsti pak vznikají holá místa. Plíseň sice není životu nebezpečná, ale je vysoce nakažlivá a je těžké se jí zbavit. Majitel kočky, která plísní trpí, může přenášet zárodky, a tím nakazit i jiné kočky. K tomu, abyste plíseň zavlekli k vám domů či kamkoli jinam, stačí, pohladíte-li na ulici nakaženou kočku. Strach z plísně je mezi milovníky koček tak velký také z toho důvodu, že léčba nakažené kočky trvá velmi dlouho a je drahá a pracná. Stejně jako při začervení nestačí ani v tomto případě ošetřit pouze kočku, speciální prostředky musíte použít po celém domě. Často je vhodné vyměnit podlahové krytiny a jiné textilie (závěsy, sedací soupravy, přikrývky), které by bylo obtížné zbavit všech zárodků. Po celou dobu boje proti nákaze (což může trvat jeden rok i více) se vzhledem k vysoké nakažlivosti nedoporučuje, abyste u vás doma přijímali majitele jiných koček nebo je sami navštěvovali. Veterinární medicína ale neustala ve svém vývoji, a proto se očekává, že se v nejbližší době objeví na trhu nový prostředek na bázi lufenuronu.
Říje
Britské kočky bývají poprvé v říji ve věku 6-14 měsíců. Během říje jsou kočky přítulnější než obvykle, hlasitější a při pohlazení prohýbají svůj hřbet kolmo nahoru, přičemž často hrabou zadníma nohama. Kočky v říji sebou také občas plácnou o zem a jen tak se válí. Tímto způsobem se však nechovají celý den, mezi jednotlivými návaly hodně spí a vypadají, jako by v říji vůbec nebyly. Tím se však nenechejte zmást. Četnost, síla a délka říje se u jednotlivých koček různí. U některých jsou projevy říje velmi zřetelné, obvykle takové kočky nadělají hodně hluku, zatímco u jiných byste sotva něco postřehli. Některé kočky jsou v říji téměř každý měsíc, jiné pouze dvakrát do roka. Říje trvá většinou čtyři dny a je často spuštěna jednak účinky tepla a přibývajícím počtem slunečných hodin během dne, jednak přítomností nekastrovaného pohlavně zralého kocoura.
Omezení plodnosti u koček
Jestliže nechcete, aby měla vaše kočka koťata, uděláte nejlépe, necháte-li j i vykastrovat. Po tomto zákroku již nebudete muset řešit problémy s říjí a s koťaty. Kastraci, mezi lidmi často označovanou jako sterilizace, však nelze vrátit zpátky. Pokud ještě nejste rozhodnuti, zda svou kočku necháte někdy připustit, můžete říji prostřednictvím určitých přípravků dočasně potlačit. U kočky, která je v říji jen málokdy, však není téměř vůbec nutné do jejího cyklu zasahovat. V době říje však na ni pouze musíte dávat pozor a nesmíte ji pouštět ven. Léky na potlačení říje byste však neměli své kočce podávat dlouhodoběji. Zvyšuj í totiž možnost zánětu dělohy a ve starším věku mohou způsobit rakovinu mléčných žláz. Stejně negativně působí na kočku i to, když ji opakovaně necháte být v říji, aniž byste ji připustili. Pro zdraví kočky je dobré, aby svá první koťata porodila dříve, než dosáhne věku dvou let. Ve starším věku se možnost případných komplikací stále zvyšuje, a proto kastraci neodkládejte déle, než je nutné.
Omezení plodnosti u kocourů
Většina britských kocourů si mezi sedmým a čtrnáctým měsícem začne značkovat vlastní území silně zapáchající močí. Protože značkují všichni kocouři a protože jejich moč velmi silně zapáchá, bývá většina z těch, kteří jsou drženi v domácnosti, vykastrována ještě před dosažením jednoho roku. Kastrací se totiž všem podobným projevům zabrání. Vykastrovaný kocour již také necítí potřebu vyhledávat v sousedství kočky v říji a soupeřit s možnými soky, čímž se zároveň snižuje pravděpodobnost, že přijde domů s nevyléčitelnými a po čase smrtelnými chorobami, jakými jsou kočičí AIDS nebo leukémie.