Může se kočka dívat na televizi?
U některých koček se skutečně zdá, že se dívají na televizi, ale těžko říct, co na ní vidí! Víme, že kočky vnímají barvy jinak než my – například červené barvy vidí jako odstíny šedé. Televizní obrazovka se skládá z jednotlivých bodů, které se zbarví do modra, do zelena nebo do červena. Lidskému oku se tyto body smísí a vytvoří plochy různých barev, ale kočky uvidí barvy trochu jiné, totiž ty, které vzniknout kombinací modré, zelené a šedé. Přesto existují videokazety a DVD pro kočky, sestavené podle toho, na co by se asi rády dívaly. Určitě je zajímají záběry ryb plovoucích ve vodě, motýlů a můr. Některé z nich dokonce tlučou tlapkou do obrazovky, jako by je chtěly chytit!
Proč má kočka prožívá „šílenou půlhodinku“?
Koťátka se večer po krmení často chovají, jako by s nimi šili všichni čerti. Najednou vyrazí a začnou půl hodiny pobíhat sem a tam, udělají si z nábytku hotovou slalomovou dráhu a neváhají do ní začlenit i lidi, kteří se pohybují kolem.
Nikdo přesně neví, co koťátka vede k tomuto krátkodobému a zběsilému chování, ale zřejmě je to jejich způsob, jak před spaním uvolnit přebytečnou energii. Je důležité, aby kotě ani v tuto chvíli nezapomnělo, že vás nesmí kousat ani škrábat. Zkuste ji zabavit nějakou hračkou nebo si s ní zahrajte rychlou hru na postřeh, ale pokud by se k vám měla chovat, jako byste byli velká myš, kterou bude lovit, raději ji nechte být a odejděte – na tohle by si zvykat neměla.
Proč kočky nosí domů ulovené myši nebo ptáky?
Kočky mají vrozený instinkt lovit myši, ptáky, hmyz a někdy i větší zvířata, třeba veverky nebo zajíce. Tahle vášeň pro lov je vlastně prvotním důvodem, proč si lidé kočky ochočili a naučili je žít ve svých domech – pomáhaly jim jako zarputilí lovci hlodavců, kteří se neustále pokoušeli proniknout k zásobám jídla. Ale kromě samotného lovu si kočky zvykly svou kořist také přinášet domů a hrdě nám předvádět, co ulovily.
Jestli vám kočka někdy přinese takový „dáreček“, nekárejte ji. Lov je pro ni přirozeným chováním, kterého se nikdy nezbaví, a to, že vám svůj úlovek přinesla ukázat, je jen projevem náklonnosti – vnímá vás jako člena své rodiny a nosí vám zabitá zvířátka tak, jako by nosila potravu svým mláďatům. Proto se muže stát, že přinese svou kořist ještě živou – právě na ní by v přírodě svá koťata učila lovu!
Co vyvolává alergii na kočky?
Někteří lidé trpí alergií na kočky. Může být vyvolána kočičími chlupy nebo šupinkami odumřelé kůže, které odpadávají z jejich těla, ale nejčastějším původcem alergických reakcí jsou kočičí sliny, které ulpívají na jejich srsti poté, co se „myly“, Některá holá plemena nebo plemena s krátkou srstí mohou být i pro alergiky přijatelná, ale vždycky je potřeba to nejprve zkusit, protože i holá plemena se olizují.
Kočky plemene sphynx jsou úplně holé, což snižuje pravděpodobnost, že u člověka vyvolají alergickou reakci.
Zdají se mé kočce sny tak jako mně?
Nelze zjistit, jestli se kočkám zdají sny podobné těm lidským. Ale když budete chvíli pozorovat spící kočku, možná si všimnete, že se její hmatové vousky, tlapky a někdy i ocas pohybují, jako by se jí něco zdálo. Kočky dokonce někdy ze spaní předou nebo mručí – to se jim možná zrovna zdá, že jsou na lovu!
Kočky dovedou prospat velkou část dne, průměrně spí 13—18 hodin, ale o to víc energie vydávají, když jsou vzhůru. V divoké přírodě kočka patří mezi tvory, kteří jsou nejaktivnější brzy ráno a vpodvečer, což je také doba, kdy vyrážejí na lov. Kočka chovaná v domácnosti se ovšem přizpůsobí zvyklostem chovatele. Koneckonců je mnohem zábavnější být vzhůru spolu s námi a vyspat se v noci.
Proč kočky hrabou v záhonech?
Kočky jsou velmi čistotná zvířata, což mimo jiné znamená, že se skoro vždy snaží „uklidit“ na místě, kam si zašly na záchod. Proto rozhrabávají podestýlku na svém záchodě, a proto venku hrabou v hlíně předtím i potom, co vykonaly svou potřebu. Nejprve proto, aby v zemi vyhrabaly důlek, a potom proto, aby v něm výkaly zahrabaly. A právě proto se jim na zahradě nejvíc líbí záhony, na kterých je země většinou kyprá a snadno se v ní hrabe. Netřeba dodávat, že zahradníci z jejich zvyklostí nejsou zrovna nadšení!
Někdy se ovšem stává, že kočka své výkaly nezakryje a nechá je naopak na místě, kde jsou dobře viditelné. Tím se snaží pro ostatní zvířata v okolí zanechat opravdu výraznou pachovou stopu.
Umí kočka plavat?
Kočky umí plavat, ale většina z nich to nedělá ráda, protože se nerady namáčejí! Existuje ovšem jedna velká výjimka: „turecká van“ je plemeno polodlouhosrstých koček, kterým voda nevadí a zpravidla jsou zdatnými plavci. Když nemají jinou příležitost se namočit, olizují vodu z netěsnících kohoutku nebo ji nabírají na tlapky! Jinak si rády zaplavou ve vaně, ale klidně i v moři Pokud si pořídíte tuhle kočku, určitě se brzy naučíte sklápět víko na záchodě!
Proč se kočka olizuje?
Kočky si lízáním čistí svůj kožíšek, ale také tím regulují svou tělesnou teplotu. V zimě si uhlazují srst tak, aby se pod ní drželo víc tepla, a v létě jim odpařující se sliny pomáhají se ochladit.
Jak asi víte, kočičí jazýček je dost drsný. To způsobují tisíce drobných, zpátky zahnutých šupinek, které z jazyka kočky dělají velmi účinný kartáč. Tím ze srsti odstraňuje případné parazity a staré, odumřelé chlupy, které pak polyká. Proto se občas stane, že kočka vyzvrací malé klubíčko vlastních chlupů.
Kočky se ovšem olizují i proto, aby se uklidnily. Proto se často olizují poté, co jste si s nimi hráli, nebo ve chvíli, kdy je něco trápí. Pokud v jedné domácnosti žije více koček, často se také olizují a upravují navzájem – posilují tak společný pach a utužují svůj přátelský vztah.
Proč má moje kočka tak velké zuby?
Kočky jsou dravé šelmy. V přírodě se živí masem zvířat, která uloví, a proto je celé jejich tělo přizpůsobeno číhání, honění a zabíjení jiných tvoru: hlodavců, ptáků a hmyzu. Jejich dlouhé zahnuté špičáky jsou velmi nebezpečné zbraně, určené především k chytání a usmrcení kořisti.
Proč přede mnou kočka někdy utíká?
Některé kočky mají trochu neklidnou povahu. Zdá se, že jde o vrozenou vlastnost – podle všeho je pro charakter kočky určující charakter jejího otce. Ale každá kočka se vyleká, pokud v její blízkosti uděláte nějaký nečekaný a prudký pohyb nebo hlasitý zvuk. V takovém případě raději nejprve uteče a teprve pak z bezpečné vzdálenosti zjišťuje, co se vlastně stalo. Je to velmi dobrá strategie přežití, protože se díky ní kočky vyhnou většině případů, kdy jim hrozí skutečné nebezpečí. Někdy se také stává, že kočka nepozná jinak dobře známého člověka a kousek před ním utíká, než se vzpamatuje a vrátí se, aby se s ním přivítala.
Kromě toho se kočky velmi rychle učí vyhýbat se nepříjemným věcem. Takže pokud jeden den půjdete kočku nastříkat sprejem proti blechám, není divu, že před vámi druhý den uteče, když ve vaší ruce znovu uvidí tentýž přípravek!
Proč mě kočka hněte tlapkami a slintá na mě?
Tak jako se z vaší kočky stává divoká šelma, jakmile vyjde domovními dveřmi, proměňuje se pokaždé, když se vrátí dovnitř, v roztomilé koťátko! Ve společnosti lidí, které zná a kterým důvěřuje, se někdy doslova vrací do dětství. Pak si vzpomene i na hnětení tlapkami a slintání, což byly hlavní projevy spokojenosti, dokud byla docela malým koťátkem a její maminka o ni pečovala Hnětením stimulovala maminčino tělo k tomu, aby z něj proudilo mléko, a slintání bylo vyvoláno podvědomým očekáváním potravy. Pokud se kočka takhle chová ve vašem náručí, znamená to, že se jí u vás opravdu líbí!
Proč se má kočka snaží sblížit s lidmi, kteří kočky nemají rádi?
Kočky a lidé používají úplně odlišnou řeč těla a jedním z hlavních rozdílu je to, že přivírání očí a odvracení se je v kočičí řeči považováno za přátelský pozdrav. U člověka to ovšem vyjadřuje něco úplně jiného! Lidé, kteří kočky nemají rádi, se od nich odvrací a pokouší se je ignorovat, ale kočky v tom vidí zdvořilou výzvu k bližšímu seznámení.
⇐ Zpět ⇑ Obsah ⇒ Další