13. Kočičí řeč: pachy

Už jsme si řekli že kočky mají velmi citlivý čich. Pomáhá jim vyhledat kořist, ale představuje také důležitou součást jejich vzájemné komunikace.

V divoké přírodě by kočky obvykle žily každá zvlášť ve svém teritoriu. Aby se vyhnuly případným střetům, komunikují spolu na dálku — značkují si své teritorium tím, že se o věci otírají, škrábou do nich a zanechávají po sobě pachovou stopu v moči a výkalech.
Podle pachu se kočky také navzájem poznávají. Mají tak citlivý čich, že dovedou přesně určit, která kočka se pohybovala v jejich okolí, kdy to bylo a jak dlouho se tam zdržela. To všechno zjistí jen z toho, že očichají místo, kde kočka zanechala svou pachovou stopu.

Kočky se většinou snaží své výkaly zahrabat, ale někdy je nechávají nezakryté, aby fungovaly jako jasný pachový signál.

Kočky někdy močí do výšky, aby ostatní příslušníci jejich druhu snadno našli jejich pachovou stopu. Tomu se říká „značkování“.

Otírání
Kočky mají na hlavě, na tváři, u kořene ocásku a na tlapkách pachové žlázy, které uvolňují chemické látky, jejichž kombinace je u každé kočky trochu jiná a prakticky nezaměnitelná — tak trochu jako otisk prstu u člověka. V prostředí, kde rozpoznává jen vlastní pach, se kočka cítí dobře a ví, že je v bezpečí. To je důvod, proč se kočky často otírají o nábytek, ale i o nás: obnovují tak svou vlastní pachovou stopu. Podle ní nás pak poznávají a vědí, že patříme k nim. Když celá rodina sdílí stejný pach, mluví se někdy o „pachu klanu“.

Škrábání
Škrábáním kočky zanechávají nejen pachovou, ale i viditelnou stopu své přítomnosti — a lidé, jejichž kočka si takhle značkuje nábytek v domě, moc dobře vědí, jak dobře viditelná tahle stopa je! Při škrábání uvolňují pachové žlázy mezi polštářky prstů pach, který ulpívá na povrchu věcí, do kterých kočka zatíná drápky. Lidé sice tento pach neucítí, ale pro jinou kočku to je něco jako vizitka.Tento způsob značkování je pro kočku typický, ale jejího majitele často přivádí k šílenství…

Moč
Zvláštní chemikálie v kočičí moči také fungují jako „vzkazy, které ostatní kočky dovedou rozluštit. Aby si je „přečetlo“ co nejvíc koček, snaží se každá kočka močit specifickým způsobem — tak, aby její moč ulpěla ve výši čenichu. Ačkoli jsou všichni — kočky i kocouři, vykastrovaní i nevykastrovaní — zvyklí takhle značkovat jen venku, občas se bohužel stává, že z rozrušení zanechají nějakou svou značku i v domě.

Výkaly
Kočky jsou čistotná zvířata, a tak se většinou snaží své výkaly zahrabat nebo zakrýt hlínou. Někdy ale záměrně nechávají hromádku výkalů na viditelném místě — v kočičím světě je to obdoba zprávy napsané na velkém billboardu.

Vítej doma!
Je možné, že vás kočka po návratu domů bude vitat malinkým poskočením — zvedne přední tlapky ze země a narazí do vaší nohy. To je obdoba pozdravu, který se naučila od maminky Kocky se mezi sebou zdraví tak, že se jedna o druhou otírají hlavami nebo čumáčky čímž vzajemně smísí své pachy. Člověk je na to ovsem moc vysoký.

V FAKTA O KOČKÁCH: Každá kočka má svůj vlastní pach, stejně jedinečný jako lidský otisk prstu. Některé léky, například antibiotika, však tento pach mohou dočasně změnit. Může se tedy stát, že když kočku přinesete domu od veterináře který jí dal injekci, její kočičí známí ji „nepoznají‘. Je proto lepší jí nějakou dobu po podání léků nepouštět k ostatním kočkám — a pokud máte druhou přímo v domě, zkuste se chvíli mazlit s jednou a pak z druhou. Smísením pachů obnovíte „pach klanu“ a obě spolu zas budou dobře vycházet.
⇐ Zpět                                ⇑ Obsah                                 ⇒ Další

Vítám na těchto stránkách všechny milovníky koček. Snažil jsem se zde zveřejnit pár užitečných rad a informací pro chovatele.