Archiv pro rubriku: Mýty a fakta o kočkách

Mýty a fakta o kočkách

Kočka má dostávat mléko
Jeden z největších mýtů. Mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu. Tím dochází ke vzniku zdravotních problémů, jež mohou končit i smrtí. Mléko kočce tedy v žádném případě nepodávejte. Pokud tedy svému čtyřnohému příteli chcete dopřát tuto pochoutku, ve zverimexech můžeme koupit speciální mlíčko určené pro kočky, nebo jim nabídněte zakysané výrobky.

Kočka loví myši když má hlad
Omyl, i micka nacpaná k prasknutí si ráda počíhá na myšku, protože ji to jednoduše baví. Jediný rozdíl mezi sytou a hladovou kočkou je v tom, že nakrmená číča si s hlodavcem jen pohraje, zatímco hladová svou kořist slupne. Tím se ovšem vystavuje velkému riziku nákazy nebezpečnou infekcí (například toxoplazmózou).

Kočka a lidské jídlo
Kočka v žádném případě nesmí jíst lidské potraviny. Velká část z nic (cibule, čokoláda) je pro kočku jedovatá a to i smrtelně, jiné (například sůl a veškeré výrobky sůl obsahující) jsou pro ni potom škodlivé.

Zdravá kočka nezvrací
Kdepak, zvracení nemusí být u mourků a micinek příznak choroby. Zbavují se tak chuchvalců chlupů, jež se jim dostanou do žaludku při přepečlivé hygieně. Ve volné přírodě se „vyčistí“ konzumací trávy. Zvířatům chovaným doma lze nabídnout kočičí trávu, nebo „antihairball“ pamlsky (ve formě pasty či polštářků), které zprůchodní cestu smotků trávicím traktem.

Kočky nesnáší vodu
Není to pravda, kočky vodu rády pijou a často je ta podivná mokrá věc začne zajímat. Rády tu podivnou látku zkoumají a všelijak s ní experimentují. Hlavně mají rády čerstvou a tekoucí vodu (odstátá jim vadí).

Kočka je noční tvor
Ano, kočka je opravdu spíše noční tvor. Při soužití s člověkem se ovšem bez problémů přizpůsobuje jeho dennímu režimu, naprostá většina koček tedy spolu se svým majitelem celou noc prospí.

Kočka vždy dopadne na všechny čtyři
Je pravdou, že kočka obvykle dopadne na všechny čtyři, bohužel tak tomu není vždy. Nebezpečné jsou pro kočku jak malé výšky, kde se nestihne přetočit nebo naopak i výšky příliš velké, kde sice dopadne na všechny čtyři, nicméně při nárazu dojde ke zlomení končetin. Je tedy nutné před kočkou zabezpečit otevřená okna. Nebezpečné jsou i ventilací otvory, kterými kočka buď může prolézt, nebo v nich může uvíznout.

Falešná jako kočka
Pokud miluje, tak celým srdcem, pokud nenávidí, dává vám to patřičně najevo. Zvířata nepřemýšlí jako my. Neznají faleš, nedokáží se chovat mile k někomu, koho nenávidí.

Kočka se drží svého domu, ne majitelů
Ještě když jsem byla malá, často jsem slýchala případy, že lidé, kteří se stěhovali, zanechali doma svou kočku, „protože kočky se drží domu a v novém domově by si nezvykly“. Je to přirozeně hloupost. Kočka miluje především své majitele. Je ovšem třeba být obezřetný. Váš čtyřnohý mazlíček opravdu může být z celé situace zmatený (ne ovšem proto, že by mu na vás nezáleželo) a může se pokusit vrátit do svého bývalého domu (s myšlenkou, že vše bude tak jako dřív a on svůj původní domov bude sdílet spolu s vámi). Je tedy třeba držet kočku první tři týdny zavřenou, aby si na novou situaci zvykla.

Kočka má devět životů
Přirozeně hloupost. Kočka je stejně tak zranitelný tvor jako všechny ostatní živé bytosti na zemi.

Kočky potřebují ryby
Tento mýtus se dostal i do hotových krmiv pro kočky, mnohá z nich obsahují jako svou součást ryby. Už jste někdy viděli psí jídlo s rybou? Myslím, že ne – psi ryby nepotřebují. A nepotřebují je ani kočky. Tento mýtus je vědecky podložen. Jak již bylo řečeno, kočky potřebují taurin a vitamin A a ryby jsou dobrým zdrojem obou. Nicméně, mnoho masných výrobků obsahuje dostatečné množství taurinu i vitamínu A.

Kočky vidí ve tmě jako ve dne
Ve skutečnosti kočky vidí ve tmě trochu lépe než lidé. Bohužel, naši mazlíčci trpí dalekozrakostí a někdy nevnímají, co se děje přímo pod jejich nosem. Například misku s jídlem určují podle čichu. Mimochodem, čicháním k jídlu pouze určují jeho teplotu a ne chuť.

Kočky a psi se nesnášejí
Oba patří mezi šelmy, jejich jídelníček se ale shoduje jen částečně. I mezi nimi je možné vypěstovat přátelský vztah. Ideální je, když si na sebe zvykají už jako mláďata. Ale ani když jedno zvíře přijde do rodiny později než druhé, nehrozí katastrofa. První zvíře by ale nemělo mít z nově příchozího pocit vetřelce.
Přírůstek do rodiny byste podle zkušených chovatelů alespoň zpočátku měli hladit a chválit tehdy, když u toho ten druhý není. Právě žárlivost může být příčinou agresivity.